ARTİSTİK BUZ PATENİ

Alexandra Trusova bir yıl daha Gençlerde yarışacak

Posted in Haberler by ursuspolaris on 17/04/2018

Alexandra Trusova – 2018 Dünya Gençler Şampiyonası kısa ve serbest program

Rusya’nın yeni yıldızlarından Alexandra Trusova, mart ayında Sofya’da yapılan 2018 Dünya Gençler Şampiyonasında serbest programda iki dörtlü atlayış yaparak altın madalya kazanırken aynı zamanda adı altın harflerle Artistik Buz pateni tarihine yazıldı.

Eteri Tutbwridze’nin öğrencisi 13 yaşındaki Trusova, ayrıca iki Dünya rekoru imza attı. Trusova, 15 yıl aradan sonra Japon Miki Ando’dan bu yana ilk dörtlü toeloop atan ve bugüne kadar bir programda iki dörtlü atlayış yapan ilk kadın patenci oldu. Trusova, Tutberidze’nin gözetimi altında 2018 Kış Olimpiyatları şampiyonu Alina Zagitova ve iki kez Dünya şampiyonu Evgenia Medvedeva ile birlikte çalışıyor.

Trusova, “Dünyada bir şeyi ilk kez yapan biri olmak istiyordum. Dolaysıyla üçlü axel, dörtlü toeloop ve diğer dörtlüleri çalışıyorum” diyor.

Trusova’nın bu dileği gerçekleşti. İki dörtlü atlayış ilk patenci olmayı başardı. Trusova daha 10 yaşındayken üçlü axel yapabilmek için çalışıyordu. 2016’da Tutberidze tarafında çalıştırılamaya başlanan Trusova henüz üçlü axel yapabilmiş değil ama dörtlülerle arası iyi…

Trusova dörtlü toeloop’u ilk defa Nisan 2017’de yaptı. “Aralık ayında ISU Grand Prix finalinden sonra dörtlü toeloop çalışmaya başladım. Salchow’dan daha kolaydı. Salchow ve toeloop birbirine benziyor. Salchow kenar atlayışı, toeloop ise vurmalı bir atlayış… Salchow benim için daha rahat ama antrenörüm Daniil Markovitch toelopp’umun daha iyi olduğunu söylüyor” diyor.

.

.

Trusova’nın yeni hedefi dörtlü lutz… Dörtlü lutz, yarışmalarda yapılan dörtlü atlayışlar arasında en zor atlayış olarak görülüyor.

Denebilir ki, daha erkekler arasında dörtlü yapamayanlar varken küçük bir kız nasıl bu atlayışları yapar?

Denklem aslında basit: Ağırlık merkezi, boy ve ağırlık faktörlerine ek olarak sıkı bir çalışma düzeni…

Antrenörlerinden Markovitch, “Trusova’nın atlayışları çok iyi. Fiziksel olarak iyi hazırlanıyor, fiziksel ve zihinsel olarak güçlü bir yapısı var” diyor.

Trusova’nın antrenörlerini adım adım hedefe doğru ilerliyor. İlk olarak Trusova, üçlü atlayışlarını daha yüksek olarak yapmaya başladı ve koşum takımlarıyla çalışmaya geçti, pantolonları da herhangi bir sakatlığı önlemek için yastıkçıklarla desteklendi.

Daha da önemlisi, patencinin kendisinin dörtlü atlayışları öğrenme isteği göstermesi ve antrenmanlarda kaçınılmaz sert düşüşlere rağmen bunu denemekten korkmaması…

Trusova, “Dörtlünün bir fazla dönüşü var, bunun için de daha yükseğe zıplamak gerekiyor. Daha yüksekten düşmek de hoş bir şey değil… Aslında sadece poponuzun üzerine düştüğünüzde acıtıyor (…) Ben düşmekten korkmuyorum Dörtlüleri çalışırken desteklenmiş pantolon giyiyorum ve böylece düşüşler acıtmıyor” diyor.

.

.

2018 Dünya Gençler şampiyonu patenci, özel yeteneklere sahip olduğunu düşünmüyor ve hatta dönüşlerinin pek de hızlı olmadığını söylüyor ve ekliyor: “her gün atlayışları çalışırsanız herkes bunu öğrenebilir. Sadece daha çok çalışmalı, yılmamalı ve korkmamalısınız. Ben de böyle yapmak istemiştim ve denemekten korkmamıştım. Bir şeyi yapmak isterseniz sonunda başarırsınız…”

Dünya Gençler Şampiyonasında erkek patenciler gelip başarısı için Trusova’yı tebrik etmiş. Onların arasında kendisiyle aynı grupta çalışan ve şampiyon olan Alexei Erokhov da varmış…

“Lesha (Erokhov) dörtlüleri nasıl yapmam gerektiği konusunda tavsiyelerde bulunur. O da bu atlayışları yapıyor. Programında üç dörtlü atlayış ile iki üçlü axel vardı. Bizim grubumuz kalabalık olduğu için bazen antrenörler çok meşgul oluyor. O zaman Lesha bana ne yapmam gerektiğini anlatıyor” diyor Trusova…

Aslında erkekler ile de yarışmayı seviyor ama “ama maalesef mümkün değil” diyor Trusova. Dünya Gençler Şampiyonasında 225,52 puan alan Trusova, bu skorla Erkekler yarışmasında gümüş madalya kazanırdı.

Trusova, atlayışları seviyor. Zaman zaman antrenörleri onu dizginlemek zorunda kalıyormuş. Markovitch, “Trusova inatçı bir yapıya sahip. Bir şeyi yapmak isterse yapar. Çoğu zaman onu durdurmak zorunda kalırsınız. Ne yapmak istersin diye sorun, dört-beş saat boyunca atlayış çalışmayı isteyebilir. Biraz da dönüleri çalışalım deseniz, biraz atlayışlara devam etsek diyebilir…” diye konuşuyor.

Markovitch devam ediyor: “Soğukkanlı ve sakindir. Antrenörlerinin kendisinde verdiği her görevi yapar. Kayma becerisini geliştirmek için daha çok çalışması lâzım. Sporcularımızın dengesiz olmasını istemeyiz. Yani biri iyi atlayış yapar, öbürünün dönüşleri iyidir, diğerinin kayışı daha iyidir gibi olmamalı. Her biri her konuda en üst düzeye çıkmalı. Trusova disiplinlidir, akıllıdır ve alabileceği puanları hepsini alması gerektiğini bilir. Dörtlü yaparsınız ama ardından iki-üç dönüşünün zorluk derecesi iki olursa… Sonuç? O, bütün bunları anlayabilecek düzeydedir…”

Trusova’nın iki küçük erkek kardeşi var. Biri sekiz, diğeri üç yaşında.

Trusova, yaşı nedeniyle bir yıl daha Gençlerde yarışmak zorunda. Ancak 2019-2020 sezonunda Büyüklerde yarışabilecek.

Trusova, girdiği her uluslararası yarışmayı kazanmış olsa da yeni sezon için motivasyon eksikliği yok. “Dörtlülerin de olduğu hatasız programlar kaymak istiyorum. Daha iyi puan almak ve yeni rekorlar kırmak için performansımı geliştireceğim” diyor…

Trusova, 23 Haziran 2004’te Riazan’da doğdu.

DERECELERİ: 

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: