ARTİSTİK BUZ PATENİ

Patrick Chan artık emekli

Posted in Haberler by ursuspolaris on 17/04/2018

Kış Olimpiyatlarında üç kez madalya kazanan ve üç kez Dünya şampiyonu olan Kanadalı Patrick Chan, beklendiği üzere artık yarışmalara girmeyeceğini açıkladı.

Chan, 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatlarında takım yarışmalarında altın madalya kazandıktan iki ay sonra bu karara vardı.

Kanada Buz pateni Federasyonu aracılığıyla bir açıklama yapan 27 yaşındaki Chan, “Artistik Buz Pateninde bütün hayallerimi gerçeğe dönüştürdüm. Şimdi artık yeni fırsatları değerlendirme ve yeni ufuklara gitme zamanı” dedi.

Chan, 2011, 2012 ve 2013 yıllarında Dünya şampiyonu olduktan sonra 2014 Soçi Kış Olimpiyatlarında da bireysel yarışmalarda Japon Yuzuru Hanyu’nun ardından gümüş madalya kazanmıştı. Chan, takım yarışmalarında da gümüş madalya elde etmişti.

.

.

Bir yıl ara veren Chan, daha sonraki üç sezonda yarışmalara girmiş ve sekiz, dokuz ce onuncu Kanada şampiyonluğunu elde etmişti.

PyeongChang’da bireysel yarışmalarda dokuzuncu olan Chan, artık dörtlü atlayışlarda Dünyanın önde gelen patencileriyle pek rekabet edemiyordu.

Chan, 17 yaşındayken Grand Prix yarışmalarında iki altın madalya almış, 19 yaşındayken 2009 Dünya Şampiyonasında Amerikalı Evan Lysacek’in ardından gümüş madalya kazanmıştı. İlk kez katıldığı 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarına ise besinci olmuştu.

Chan, PyeongChang öncesinden verdiği bir demeçte katıldığı iki Olimpiyatta da hayal kırıklığına uğradığını belirtmiş ve “Beklentilerim ‘Kanada’da (2010 Vancouver) altın madalya kazanmalıydım ya da Soçi’ye Dünya şampiyonu olarak gitmiştim; dolayısıyla kazanmalıydım’ gibi kontrol edemediğim birtakım unsurlara dayanıyordu” demişti.

Chan, Brian Orser, Kurt Brovning ve Elvis Stojko’dan sonra Kanada’nın Kış Olimpiyatlarında Erkeklerde altın madalya alabilecek son umuduydu.

Chan, Ağustos 2016’da, 2017-208 sezonundan sonra artık emekli olacağını söylemişti.

Chan, Çinli bir göçmen ailesinin oğlu olarak 31 Aralık 1990’da Ottawa’da dünyaya geldi. Annesi, 20’li yaşlarında Hong Kong’dan, babası da gençlik yılarında Kanada’ya gelmişti.

DERECELERİ: 

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: