ARTİSTİK BUZ PATENİ

ISU bazı kurallarda değişiklikler yaptı

Posted in Haberler by ursuspolaris on 18/06/2018

Dörtlü atlayışların sınırlandırılması, ek puan almaya yönelik olarak programlarda ayarlamalar yapılmasının kısıtlanması, dörtlü ve üçlü atlayışların temel puanlarının azaltılması karar bağlanırken, Büyüklerde yarışmak için yaş sınırlaması getirilmesi gibi tartışmalı konulara hiç değinilmemesi ISU’nun bu yılki kongresine damga vurdu.

Uluslararası Paten Federasyonu ISU’nun iki yılda bir yapılan ve bu yıl İspanya’nın Sevilla kentinde düzenlenen kongresinde alınan kararlar bu şekilde özetlenebilir.

Kararlar arasında bazı dörtlü atlayışların temel puanları ile Çiftlerde fırlatmalı dörtlü atlayışların temel puanlarının düşürülmesi de yer alıyor. Benzer olarak, üçlü axel’ın temel puanı yüzde 5,9 oranında azaltılırken flip dışında diğer üçlü atlayışlarında temel puanları az da olsa indirildi Sadece üçlü flip’in temel puanında değişiklik yapılmadı.

Ayrıca, GOE olarak bilinen (Grade of Evecution) ve -3 ile + 3 arasında değişen ek puanlar da -5 ve + 5 olarak değiştirildi. Bu da riskli atlayışların yapılmasında caydırıcı olabilecek.

.

2018 Kış Olimpiyatları şampiyonu Rus Alina Zagitova’nın yaptığı gibi artık hiçbir patenci atlayışlarını serbest programının ikinci yarısına koyamayacak.

.

Bu değişikliklerden sonra patenciler ve antrenörler yeni duruma uyum sağlamak zorunda kalacak.

Brain Orser, bu kararlarla ilgili olarak, “Bu yapılan değişiklikler ışığında çalışacağız ve sporcuları buna uygun olarak yetiştireceğiz” diyor. Kanadalı antrenör Orser, iki kez Olimpiyat şampiyonu olan Japon Yuzuru Hanyu ile Avrupa ve Dünya şampiyonu İspanyol Javier Fernandez’im antrenörü. Orser, yeni sezonda ayrıca İki kez Dünya Şampiyonu olan Rus Evgenia Medvedeva ile iki kez Dünya üçüncüsü olan Çinli Boyang Jin’i de çalıştıracak.

Gelecek sezon koreografilerini daha şimdiden hazırlamış olan sporcular, yeni değişiklikler ışığında programlarını gözden geçirmek zorunda kalacak.

2018 ABD şampiyonu Bradie Tennell’ın antrenörü Denis Myers, “Dörtlüleri sınırlandırmak, dörtlü ve üçlülerin temel puanlarını düşürmek ve puanlamayı -5 – + 5 üzerinden yapmak şüphesiz ki bazı bazı şeyleri değiştirecek” diyor.

ISU yetkilileri, bu değişikliklerin dengeyi artistik yöne kaydıracağını, özellikle geçen dört sezonda atlayışların değerlendirmelerde daha fazla etkili olduğunu düşünüyor.

ISU’nun Sevilla’da toplanan kongresinde alınan kararlar şöyle:

– Sadece bir çeşit dörtlü atlayışın programda tekrarına izin verilmesi. Atlayışların tekrarlanmasında bazı değişiklilker yapıldı. Buna göre, patenciler artık serbest programda iki atlayışı tekrar edebilecek ve sadece birisi dörtlü olacak. Ayrıca atlayış dizisi yapılacaksa ikinci atlayışın axel olması gerekiyor.

– GOE aralığı -5 ile + 5 arasında olacak.

– Serbest programda atlayışların hemen hemen hepsinin programın ikinci yarısına konması ve bu şekilde her atlayıştan yüze 10 daha fazla puan alınması uygulamasına son verilmesi. Yeni değişikliler uyarınca kısa programda ikinci yarıda yapılan son atlayışa yüzde 10 fazla puan verilecek. Kurallar kısa programda üç atlayış yapılmasına izin veriyor. Serbest programda ise son yapılan üç atlayıştan yüzde 10 daha fazla puan alınabilecek. Bu değişiklikten en çok Rus patenci Alina Zagitova etkilenecek. Zagitova, serbest programda atlayışların hemen hemen hepsini ikinci yarıda yaparak fazla puan alma uygulamasını en çok kullanan patenciydi.

– Erkek patenciler artık tayt giyebilecek.

– Madalya törenleri artık Olimpiyat tarzında düzenlenecek. Yani şeref kürsüsüne önce bronz madalya kazanan, sonra gümüş, en sonda da altın madalya kazanan çıkacak.

– Hakemler yarışma boyunca cep telefonlarını benzer cihazlarını kapalı tutmak zorunda kalacak.

– 2019 Dünya Şampiyonasından itibaren Çiftlerde 16 yerine 20 takım serbest programa katılma hakkını elde edecek.

– Kararlar arasında gelecek sezondan itibaren Erkeklerde ve Çiftlerde serbest programın süresinin 30 saniye kısaltılması da var. Böylece serbest programın süresi 4,5 dakikadan 4 dakikaya iniyor.

– Erkekler, süre azaltılmasından dolayı serbest programda artık Kadınlarda olduğu gibi yedi atlayuş yapabilecek. Atlayış sayısı Erekeklerde sekiz idi.

– Hollanda tarafından Büyüklerde yarışabilmek için yaş sınırının 15’ten 17’ye yükseltilmesi teklifi gündeme bile alınmadı. Bir teklifin gündeme girmesi için delegelerin beşte dört oyunu alması gerekiyor. Bu madde bu çoğunluğu sağlayamayınca gündeme alınmadı ve  görüşülmedi. Otoriteler, bu maddenin kabul edilmresi halinde en çok Raus kadın sporculartın zarar göreceğini tahmininde bulunuyordu.

– Ülke Federasyon Başkanlarının uluslararası yarışmalarda aynı zamanda hakemlik yapmasının engellenmesi de reddedildi. Bu değişiklik yapılması yarışmaların sonucuna gölge düşmesini önlemek için istenmişti. 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları Buz Dansı yarışmasında Kanada Paten Federasyonu başkanının hakemlik yapması Fransa tarafından çok eleştirilmişti. Buz Dansı’nda Kanadalı Tessa Virtue/Scott Moir ile Fransız Gabriella Papadakis/ Guillaume Cizeron ikilisi altın madalyanın en büyük adayı idi. Kanada takımı altın madalya kazanırken ikinci olan Fransız takımına Kanadalı hakemin verdiği puanlar büyük eleştiri konusu olmuştu.

– ISU tarafından düzenlenen şampiyonalara sporcu göndermeyen ülkelerin hakemlerinin de görev alması öngören değişiklik maddesi reddedildi. Halihazırda, şampiyonalarda patencisi olan ülkelerin hakemleri puanlamada görev alabiliyor.

Sevilla kongresinde iki yıllık bir süre için yeniden ISU başkanlığına seçilen Hollandalı Jan Dijkema, “Ne yazık ki bu konu kongrede tartışılmadı ama gelecek kongrede yeniden tartışılması teklif edilecek” dedi.

Atlayışların temel puanlarının düşürülmesi ve değerlendirme ölçeğinin genişletilmesi ve özellikle düşmelerde yapılacak değerlendirmeler, patencileri zor atlayışlar konusunda bir kez daha düşünmeye yöneltebilir.

Axel hariç tutulduğunda beş dörtlü atlatıştan üçünün temel puanı ortalama yüzde 10, dörtlü lutz’unki yüzde 14 ve diğeri de yüzde 8 oranında azaltıldı.

Olimpiyat ikincisi Japon Shoma Uno’nun antrenörü  Alex Ouriashev, “Dörtlülerin temel puanlarının düşürülmesine karşıyım. Bana göre, dörtlüler elmas değerindedir. Ortada elmas varken kimse metal peşinde koşmaz” diyor.

2018 Kış Olimpiyatlarında Amerikalı Nathan Chen, serbest programda yaptığı altı dörtlü atlayıştan (bunların üçü programın ikinci yarısında yapılmıştı) 115,11 üzerinden 72,41 puan almıştı. İlk dört dereceyi elde eden patencilerden Japon Shoma Uno’nun da dörtlülerini temel puanı 103, 14 idi. Diğerlerininki ise 100’den azdı.

.

.

.

.

.

.

Reklamlar

2 Yanıt

Subscribe to comments with RSS.

  1. Menduh Seven said, on 19/06/2018 at 11:26

    Bu saçmalık değil mi ya 4 lü lutz puanını ne yaptılar böyle, Hiç sevmedim

    • frezya07 said, on 21/06/2018 at 17:02

      Bana da hiç adaletli gelmedi. Artistik puanlar yüksek gelir bundan sonra. Sporcular jumptan daha çok artistik yönlerini güçlendiricekler galiba. Sanki rus kızlarına engel olmak için yapılmış bu değişiklikler. Düşündürücü.


Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: