ARTİSTİK BUZ PATENİ

Kostümler: Artistik Buz Pateninin güzelliğini vurgulayan öğeler

Posted in Haberler by ursuspolaris on 20/06/2018

Giysiler, Artistik Buz Pateninde diğer spor dallarına göre çok daha önemli bir rol oynar. İyi bir kostüm (giysi), bir programın daha iyi algılanmasını sağlar. Artistik Buz Pateni yarışmalarının ilk yıllarında patenciler bugünküne benzer giysiler giymezlerdi. Eski yarışma fotoğraflara bakarsanız kadınları uzun etekler içinde, erkekler, takım elbiseler içinde görürsünüz. Ama bu durum çabucak değişti. Bu konuda ilk devrim niteliğindeki değişiklik efsaneleşmiş patenci Sonja Henie tarafından yapıldı. Norveçli patenci Sonja Henie, atlayışları daha kolay yapabilmek için eteklerini kısalttı. Henie’nin bu değişikliği yeni bir bakış açısı oluşturdu. Kostümler iyi görünmeliydi ve aynı zamanda pratik olmalıydı. 70’li ve 80’li yıllarda kostümler daha sportif ve daha geleneklerden uzak hale gelirken 90’lı yıllarda ise daha özenli ve ayrıntılı bir havaya büründü. Giysiler, yıllar geçtikçe daha da önem kazandı ve programın ve müziğin karakterini yansıtır hale geldi. Hatta öyle ki büyük tartışmalara yol açan giysiler de ortaya çıktı.

.

Norveçli patenci Sonja Henie, Garmisch-Partenkirchen Kış Olimpiyatları sırasında ısınmada. 1912’de Oslo’da doğan Henie, 1928 (St. Moritz, İsviçre), 1932 (Lake Placid, ABD) e 1936 (Garmisch-Partenkirchen, Almanya) Kış Olimpiyatlarında 3 altın madalya kazanmasından ve 1927 ile 1936 arasında arka arkaya 10 defa Dünya şampiyonu olmasından sonra tüm zamanların en başarılı kadın patencisi olarak kabul edildi. Profesyonel olduktan sonra 10 filmde baş rol oynayan, 1941’de ABD vatandaşı olan Sonja Henie, çocukluk aşkı Norveçli gemi işletmecisi Niels Onstad ile evlenmeden önce de iki boşanmıştı. Bu efsane kadın, 12 Ekim 1969’da, 57 yaşındayken, kendisini Paris’ten Oslo’ya götüren ambulans uçakta kan kanserinden öldü.

.

Giysiler daha sonra Uluslararası Paten Federasyonunun getirdiği kurallara tabi olurken modanın eğilimlerini yansıtmaya başladı. Öyle ki “giysi hatası” nedeniyle ceza puanı uygulaması ortaya çıktı. Örneğin program sırasında patencinin kostümünden bir parça düşmesi, şapka gibi destekleyici bir öğe kullanması ya da uygunsuz olarak değerlendirilen bir kostüm giymesi halinde ceza puanı uygulanıyor. ISU kuralları 2005’ten bu yana kadın patencilere pantolon giymesine izin veriyor. Bu yeni kuralı avantajlarından yararlanan ilk patencilerden biri de Rus Irina Slutskaya olmuştu. Ancak bazı istisnalar dışında kadın buz dansçıları eteği tercih etmeye devam etti. ISU şimdi de İspanya’nın Sevilla kentinden toplanan kongresinde erkek patencilere tayt giyme izni verdi.

.

Doğu Alman patenci Katarina Witt, 25 Şubat 1988’de Calgary (Kanada) Kış Olimpiyatlarında kayarken

.

Patenciler piste çıktığında giysileri performanslarının hayati bir parçası olur. Patencinin hayranları, hakemler ve rakip patencilerin gözleri giysilerin üzerinde olur ama hiç kimse o giysinin tasarlanması, hazırlanması için sarf edilen çabanın farkında değildir. Tasarımcılar, koreograflar, terziler, antrenörler, aile mensuplarının ve patencilerin bizzat kendileri kostümüm hazırlanmasında gayret gösterir.

Dünya şampiyonu buz dansçısı Guillaume Cizeron, “Giysiler önemlidir. Patencinin imajını gölgelememeli ve programın ruhuyla bağlantılı olmalıdır. Giysi bir şeyler katmalı, kendinizi onun içinde kendinizi hoş ve kişilikli hissetmelisiniz” diyor. Cizeron, kendi giysileri için birçok fikir üretirken partneri Gabriella Papadakis ile de kostüm çizimleri yapıyor.

Cizeron ekliyor: “Sık sık kostümler konusunda fikir üretirim ama daha sonra giysilerin nasıl olması gerektiği konusunda birlikte karar veririz. Her şeye karar veren ben değilim. Yeni fikirler çıkarmayı seviyorum ama terzimizle iletişim içindeyiz. Onunla görüş alışverişinde bulunuruz, o da bizim istediğimiz diker. Ar olan bir şeyi örnek alırız ve onu kendi ihtiyacımıza uyarlarız. Bu yaratıcı sürece katılmak hoşuma gidiyor”.

.

Rus Irina Slutskaya, 28 Ocak 2005’te İtalya’nın Torino kentinden düzenlenen Avrupa Şampiyonasında kısa programda kayarken

.

Çiftlerde 2018 Kış Olimpiyatlarında Dünya şampiyonu olan Alman Aliona Savchenko da kendisi ve partneri Bruno Massot’nun giysilerinin tasarlanmasına aktif olarak katılan patencilerden biri. “La Terre Vue du Ciel” üzerine hazırlanan serbest programdaki açık mor ve mavi renkli giysiler Savchenko’nun fikriydi. Aliona Savchenko, “Herkes bunların Torvill/Dean çiftinden (efsaneleşen serbest dansları “Bolero”da mor giysiler gitmişti) alındığını düşünüyor ama böyle değil” diyor ve ekliyor: “Bir videoyu bizim müziğimizle dinlerseniz bazı görüntüler görüyorsunuz. Ama ben seyrettiğimde güzel bir çiçek, güzel bir çiçek resmi görüyorum. Böyle olunca, bu biçimde bir giysi olmasını istedim. Ben bir çiçek gibi görünmeliydim Bruno da gökyüzü gibi… İşte far burada… Renkleri böyle seçtim. Tasarım için fikri başka yerden aldım. İnternette bir moda sitesinde buna benzer bir giysi gördüm. Ama o dikim olarak da renk olarak da (yeşil) farklıydı. Bir ara yeşil rengi seçmeyi düşündüm çünkü yeryüzü temasına uygundu ama yeşil benim üzerimde ve buzda iyi görünüp görünmeyeceğinden emin olamadım. Ben bu düşüncelerimi stiliste paylaştım o da bu giysileri hazırladı. Torvill ve Dean Çiftinden esinlenme değildi ama benzer olduğu doğru…”

.

Fransız Gabriella Papadakis/Guillaume Cizeron ikilisi, 19 Ocak 2018’de, Moskova’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası kısa dans yarışmasında

.

Giysilerin fiyatları geniş bir yelpazeye yayılıyor. Fiyatları genellikle kullanılan kumaşa ve diğer malzemeye bağlı oluyor. Gabriella Papadakis, geçen sezon kendi kostümlerinden yola çıkarak, “Kısa program giysileri, serbest dans giysilerinden üç kat daha pahalı oluyor. Genellikle erkeklerin giysileri kadınlarınkinden daha ucuz. En azından bu bizim için böyle… Benim kostüme yapay elmas konmazsa giysi 1.000 avronun altında, genellikle 600 ile 900 avro arasında oluyor. Fiyatı arttıran bazı değişiklikler de olursa toplam olarak ne ödeyeceğimi bazen bilemiyorum. Bununla birlikte, şimdilik bunun üstesinden gelebilecek durumdayız. Tabii başarılı olmak için bu kadar ödemeye gerek yok” diyor.

.

Alman Aliona Savchenko/Bruno Massot çifti, 9 Aralık 2017’de, Nagoya’da (Japonya) düzenlenen ISU Grand Prix finalinde serbest programda kayarken

.

Üst düzeyli patenciler, genellikle, profesyonel kostüm tasarımcılarıyla çalışır. Bunlardan biri de Kanadalı Josiane Lamond… Lamond, Kanadalı Kaetlyn Osmond, İspanyol Javier Fernandez ve Çinli Wenjing Sui/Cong Han gibi patencilerin de bulunduğu birçok sporcu için giysi tasarladı. Lamond, “Ben Buz Pateni giysilerinde uzmanlaştım. Tasarımlarımız bugünkü moda eğilimlerinden esinleniyor. Biz tasarımlarımız ince eleyip sık dokuruz. Bana göre, buz pateni giysileri kişiye özel hazırlanmalıdır” diyor.

.

Kanadalı Kaetlyn Osmond, 21 Mart 2018’de, Milano’da (İtalya) düzenlenen Dünya Şampiyonasında kısa program yarışmasında

.

Lamond, tasarımlarını patencinin yaşına ve düzeyine göre yaptığını belirtiyor ve ekliyor: “Tasarımın esin kaynağı farklıdır. Bir renkten, bir görüntüden, müzikten esinlenebilirsiniz. Hazırladığınız giysiyi kimin giyeceğini hep aklınızda tutmalısınız…”

Lamond, hâlihazırda kostüm tasarımındaki eğilimin minimalistik olduğunu belirterek, “Vücut hatları ve onları vurgulamak önceliklidir. Patenciler, giysilerini farklı elemanlarla süslenmiş olarak giyiyorlar. Giysilerde abartma dönemi artık sına erdi. Patencilerin çoğunluğu artık büyük bir zevkle süslenmiş makul derecede bezenmiş giysileri tercih ediyor” diyor.

Kanadalı tasarımcı, doğru kostümün önemi konusunda patencilerle aynı fikirde… Diyor ki: “Bana göre, giysi, tüm paketin bir parçasıdır. Bir sporcunun yükselmesi için iyi çalışması ve iyi bir koreografisi olmalı ama bütün paketi tamamlamak için de iyi bir kostüm giymelidir. Bizim de amacımız bu. Buz Pateni, patencilerin kostümleriyle vurgulanan artistik yan ağır basan bir spor…”

.

İspanyol Javier Fernandez, 17 Kasım 2017’de, Grenoble’da (Fransa) düzenlenen ISU Grand Prix kısa program yarışmasında

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: