ARTİSTİK BUZ PATENİ

Daisuke Takahashi yeniden pistlerde

Posted in Haberler by ursuspolaris on 02/07/2018

2010 Dünya Şampiyonası / serbest program   

Eski Dünya şampiyonu ve 2010 Kış Olimpiyatları üçüncüsü Japon patenci Daisuke Takahashi, dört yıl aradan sonra yeniden yarışmalara gireceğini açıkladı.

Ekim 2014’te artık emekliye ayrıldığını açıklayan Takahashi, “Dört yıl geçti ama bütün dikkatimi buz patenine vermek istediğimi fark ettim. Bunun olabilmesi için eskiden yaptığım gibi kayabilmem gerek… Bunu yapabilmek için de yarışmalara yeniden dönmem lâzım” dedi.

32 yaşındaki patenci, altıncı olduğu 2014 Soçi Kış Olimpiyatları öncesinden başlayarak motivasyonunu korumakta zorluk çektiğini söyleyerek artık pistlerde olmayacağını açıklamıştı. Takahashi, dönüş kararını açıklarken de aralık ayında Japonya Şampiyonasında patencileri seyrederken kararını yeniden gözden geçirme gereğini hissettiğini belirtti.

.

.

1 Temmuz Pazar günü kararını bir bildiriyle açıklayan Takahashi, “Patenciler bana ilham verdi. Yuzuru Hanyu’nun performansı beni çok etkiledi. Yeniden kaymak istediğimi ve yarışmalara girmek istediğimi düşündüm. Bu istek iyice büyüdü, büyüdü” dedi ve ekledi: “Dört yıllık arayı telafi etmenin zor olduğunu biliyorum ama kendimi zorlamak, çok çalışmak ve başarılı olmak istiyorum. Pateni bıraktığımda böyle duygularım yoktu…”

Daisuke Takahashi, Gençlerde ve Büyüklerde Dünya şampiyonu olan, ISU Grand Prix finali ve Olimpiyat madalyası kazanan ilk Japon erkek patenci olarak tarihe geçmişti.

Beş kez Japonya şampiyonu olana Takahashi, 2014 Kış Olimpiyatlarında altıncı olurken o sırada 19 yaşındaki yurttaşı Yuzuru Hanyu Olimpiyat altın madalyasını kazanmıştı.

Soçi Olimpiyatlarından sonra hiçbir yarışmaya girmeyen Takahashi, “Olimpiyatlardan sonra Dünya Şampiyonasına gidememiştim. Daha sonra girebileceğim bir yarışma da olmadığı için bu bende bir tür rahatlamaya yol açtı. Dört yıldır bu böyleydi. Ancak geçen yıl benim için gerekli olanın yeniden yarışmalara girmek olduğunu düşünmeye başladım” diye ekledi.

2006, 2010 ve 2014’te olmak üzere üç kez Kış Olimpiyatlarına katılan Takahashi, 2010 Vancouver Kış Olimpiyatlarında bronz madalya kazandıktan sonra 2010 Dünya Şampiyonasında da altın madalya kazanmıştı. Japon patenci, 2007 ve 2012’de de Dünya ikincisi olmuş, 2012’de de ISU Grand Prix finalinde altın madalya kazanmıştı.

Takahashi’nin antrenörü 67 yaşındaki Utako Nagamitsu, o dönemde öğrencisinin pateni bırakmasında kendisini suçlamıştı.

Nagamitsu, “Dört yıl önce Dünya Şampiyonası öncesinde sağ dizi iyi değildi. Ona eğer istemiyorsan yarışmaya girme demiştim. Bu, benim ona söyleyebileceğim en kötü şey oldu. O da beni dinledi, girmedi ve sonra pateni bıraktı. Japonya Şampiyonasında yarışırsa çok mutlu olacağım” dedi.

Japonya’nın Kurashiki kentinde 16 Mart 1986’da doğan Takahashi, sekiz yaşındayken buz patenine başladı.

Daisuke Takahashi

DERECELERİ:  

.

.

.

.

.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: